OSTATNI DZIEŃ 22. MDAG

Zaczynamy ostatni dzień 22. MDAG w kinach. Na otarcie łez mamy jeszcze część online, która potrwa od 20 maja do 2 czerwca, ale już czujemy smutek, że od jutra nie zobaczymy, jak biegniecie w ostatinum momencie na pokaz albo wymieniacie po seansie emocje, wychodząc z sal. Na podziękowania przyjdzie jeszcze czas. Dzisiaj ostatnie pokazy i spotkania, no i oczywiście głosowanie. Nie zapomnijcie o tym! Kino dokumentalne i wybory jednego dnia to idealne połączenie!

 

 

NIEDZIELA, 18.05

 

Luna, sala A, godz. 16:00, „Najgłupsza płyta świata”, reż. Jakub Knera, Konrad Kulczyński + spotkanie po filmie z reżyserami i bohaterami: Tymonem Tymańskim oraz Olafem Deriglasoffem

Film dokumentuje powstanie kultowego albumu "P.O.L.O.V.I.R.U.S." Kury (1998) - przełomowego dzieła Tymona Tymańskiego i trójmiejskiej bohemy, które stało się satyrycznym komentarzem do polskiej transformacji lat 90. Przez wywiady z twórcami i świadkami epoki pokazuje napięcie między artystyczną wolnością yassu a rodzącą się komercją, odsłaniając kulisy kształtowania się niezależnej sceny muzycznej w czasach przemian ustrojowych.

SPOTKANIE PO FILMIE: Tymon Tymański (bohater), Konrad Kulczyński (reżyser), Jakub Knera (reżyser), Olaf Deriglasoff (bohater)

Tymon Tymański - jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny Yassowej. Człowiek orkiestra:  kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, poeta, prozaik. Lider takich zespołów jak Miłość, Kury, Trupy, Poganie. Współwłaściciel wytwórni fonograficznej Biodro Records. 

Olaf Deriglasoff- polski gitarzysta, basista, muzyk sceny niezależnej, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny. Znany jest m.in. z działalności w zespołach: Dzieci Kapitana Klossa, Apteka, Homo Twist, Püdelsi, Kury, Cyrk Deriglasoff, współpracował m.in. z Kazikiem.

Jakub Knera - dziennikarz i kurator; od 2012 prowadzi stronę noweidzieodmorza.com. Publikuje w „The Quietus”, „Tygodniku Polityka”, „Dwutygodniku” i „Radiowym Centrum Kultury Ludowej”. Współzałożyciel Fundacji Palma.

BILETY

 

Muranów, sala Gerard, godz. 16:30, „Opowieści z dalekiej północy” (Folktales) reż. Heidi Ewing, Rachel Grady + po filmie kolacja w hotelu PURO

Trójka nastolatków – Hege, Romain i Bjørn Tore – ucieka od samotności i presji pokolenia Z, rozpoczynając roczną naukę w tradycyjnej norweskiej szkole ludowej Pasvik Folk High School. Z dala od technologii i mediów społecznościowych, wśród ośnieżonych krajobrazów i w towarzystwie syberyjskich husky, przechodzą głęboką przemianę, ucząc się prostoty, przetrwania i odkrywając własną tożsamość. Film pokazuje wyjątkowy skandynawski model edukacji, który pomaga młodym ludziom odnaleźć siebie w oderwaniu od współczesnego przebodźcowanego świata.

Po seansie zapraszamy do restauracji MUND w hotelu PURO, gdzie podczas specjalnej kolacji degustacyjnej odkryjesz smaki Skandynawii. To wyjątkowa okazja, by doświadczyć filmu nie tylko poprzez obraz, ale także przez pozostałe zmysły.

Cena biletu na seans wraz z kolacją degustacyjną w nowym hotelu PURO (ul. Canaletta 4) wynosi 210 zł. Bilety są dostępne na Book.mdag.pl.

 

Kinomuzeum MSN, godz. 18:00, 7 różnych rzeźb” ( ) reż. Anna Gawlita i Tomasz Wolski + spotkanie po filmie z reżyserami

Podróż śladami Augusta Zamoyskiego - polskiego arystokraty i buntownika, który na początku XX wieku porzucił rodzinny majątek, aby spełnić marzenie o byciu artystą. Jego rzeźby w Rio i Francji stają się punktem wyjścia do eksperymentalnej opowieści, gdzie archiwalne filmy artysty spotykają się z animacjami i współczesnym spojrzeniem na sztukę. Filmowy esej o ciele, wolności i sztuce ukrytej w zwyczajnych miejscach.

Anna Gawita - nagrodzona jako najlepsza producentka na festiwalu NH i KFF. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Stypendystka MKiDN, m.st. Warszawa oraz Ministra Edukacji. Uczestniczka Berlinale Talents, Emerging Producers Programme, EKRAN+ w Szkole Wajdy, Producers To Watch MIPCOM/DOC/TV, ACE Mentoring i EuroDoc.

Tomasz Wolski - reżyser, operator i montażysta kilkunastu filmów dokumentalnych ("Wielki szef" , "Rok z żcyia kraju". “W Ukrainie”, „1970”, „Zwyczajny kraj”, „Lekarze”, “Pałac”, „Szczęściarze”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych oraz Polskiej Akademii Filmowej.

BILETY

 

Atlantic, sala B, godz. 20:30, „Symfonia Fabryki Ursus” (Symphony of the Ursus Factory) reż. Jaśmina Wójcik + spotkanie po filmie z reżyserką

Filmowe requiem dla przemysłowej potęgi – byli pracownicy, poprzez ruch i dźwięk, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Poprzez eksperymentalną choreografię i industrialną fonosferę twórcy przywracają pamięć o przemysłowej świetności Ursusa, jego etosie pracy i robotniczej wspólnocie, a rozsiane po Polsce traktory symbolicznie powracają do swojego miejsca powstania. To poruszający hołd dla zapomnianej kultury przemysłowej i ludzi, którzy ją tworzyli.

Jaśmina Wójcik – artystka zaangażowana, łącząca sztukę wideo, działania miejskie i aktywizm. W swoich projektach angażuje lokalne społeczności, poruszając kwestie marginalizacji. Wielokrotnie nagradzana (m.in. Samsung Art Master, Nagroda Filmowa), tworzy sztukę będącą narzędziem zmiany społecznej.

BILETY

 

22. MDAG odbywa się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).